Perşembe, Eylül 22

Kadınlar ve Çocuklar

Kısaca hatırlamak gerekirse; Taraftarların Shaktar ile oynanan hazırlık maçında sahaya girmesi üzerine maç yarıda kesilmiş, ardından Fenerbahçe'ye 2 maç için seyircisiz oynama cezası verilmişti. Gel zaman git zaman ilk maç gelip çatmış, Orduspor'u seyircisiz oynanan maçta, kaldırımdan binlerce Fenerbahçeli'nin yaptığı tezahüratlarla 1-0 mağlup etmiştik. Ligin 2. haftası geride kalırken, TFF seyircisiz maç cezasını kaldırdı. Bunun yerine sadece çocuk ve kadınların tribünleri dolduracağı bir uygulamaya geçildi (O zaman ilk maç neden seyircisiz oynadık o da ayrı bir tartışma konusu). Kadınlı çocuklu maç uygulaması dünyada ilk defa Fenerbahçe - Manisaspor maçında vücut bulacaktı. Maç öncesi kimlik ibrazıyla birlikte ücretsiz dağıtılan biletlere talep bir hayli fazlaydı. Maçı da 41 bin biletli toplam 46 bin kadın ve çocuk izledi. Bu da bir stadtaki en fazla kadın ve çocuk taraftar rekorudur tahminimce. Atmosfer futbol adına biraz yumuşak kalmış olsa da keyifli anların yaşandığı aşikardı. Kadınların ve çocukların, erkeklerin unuttuğu "işte taraftar işte şampiyon" tezahüratını hatırlatması oldukça hoşuma giden bir detaydı. Ayrıca, atkı şovu çoğu erkek taraftardan daha iyi yaptılar. Bunun dışında genelde bireysel tezahüratlara yönlenen kadın ve çocuklarımız, çığlıklarıyla da sahada oynayanların sporcu konsantrasyon limitlerini de bir hayli zorlamış olsa gerek. 
Bu maçtan sonra bir de önerim var ki, tribünlerde 3-5 bin kişilik sırf bayan ve çocuklardan oluşan bir bölge oluşturup, çığlık ve ıslıklarıyla erkeklerin sesini tizleştirmelerini sağlayabilir, böylece rakibe daha büyük bir baskı kurabiliriz.

CNN, BBC, AP ve YahooSport başta olmak üzere dünya basınında kendine yer bulan bu uygulamayı destekliyorum. Kadınlarımızın bundan sonra tribünlere daha korkusuz gelmesini ve tribün adına kendilerini daha fazla geliştirmelerini umuyorum.
Tamam! Biraz garipsedik, erkekler gibi organize ve gür bir koro yoktu tribünde ancak, yine de ellerinden gelen desteği sağladıkları için onlara minnettarız.
Ara sıra maçtan koparak, dedikodu olayına giren kadınlarımıza tesüflerimi ileterek; Çocuğunu uyutup, yemeğini, dizisini bırakıp, romatizmasına gider yapıp gelen tüm Fenerbahçe'li kadınlarımıza ve uyuyan uyumayan tüm minik kanaryalarımıza teşekkürü bir borç bilirim. Ali Koç'un CNN International'a telefon bağlantısı

Hiç yorum yok: